Dálniční známka 2024: Co se mění a kolik zaplatíte

Czech Highway Vignette

Povinnost nákupu dálniční známky v ČR

V České republice je používání dálnic a vybraných rychlostních silnic zpoplatněno prostřednictvím elektronické dálniční známky, která nahradila dřívější papírové kupóny. Povinnost uhradit dálniční poplatek se vztahuje na všechna motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly a hmotností do 3,5 tuny. Tato povinnost platí na všech úsecích dálnic označených dopravní značkou Dálnice a symbolem dálniční známky.

Elektronickou dálniční známku je nutné zakoupit před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. Kontrola úhrady poplatku probíhá automaticky pomocí kamerového systému, který snímá registrační značky projíždějících vozidel. Řidiči již nemusí lepit známku na čelní sklo, stačí pouze zaregistrovat registrační značku vozidla v elektronickém systému. Platnost známky začíná dnem, který si řidič sám zvolí při nákupu.

Existují různé časové varianty dálničních známek - roční, třicetidenní a desetidenní. Roční známka platí vždy 365 dní od zvoleného data počátku platnosti, nikoliv pouze v rámci kalendářního roku. Pro pravidelné uživatele dálnic je nejvýhodnější právě roční varianta. Cena roční dálniční známky činí 1500 Kč pro osobní automobily, přičemž pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan platí zvýhodněná sazba.

Některá vozidla jsou od poplatku osvobozena. Jedná se například o vozidla přepravující těžce zdravotně postižené osoby (držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P), vozidla záchranných složek, vozidla ozbrojených sil nebo vozidla přepravující osoby v ústavech sociální péče. Pro uplatnění osvobození je nutné vozidlo předem zaregistrovat v elektronickém systému.

Nedodržení povinnosti úhrady dálničního poplatku je považováno za přestupek, za který hrozí pokuta. V případě zjištění jízdy bez platné dálniční známky může být na místě uložena pokuta do výše 5000 Kč, ve správním řízení až do výše 20 000 Kč. Je proto důležité před cestou po českých dálnicích vždy zkontrolovat platnost elektronické dálniční známky.

Nákup elektronické dálniční známky je možný několika způsoby. Řidiči mohou známku zakoupit online prostřednictvím oficiálního e-shopu, na pobočkách České pošty, v samoobslužných kioscích na čerpacích stanicích nebo u smluvních prodejců. Při nákupu je nutné správně zadat registrační značku vozidla, zemi registrace a další požadované údaje. Systém umožňuje také předregistraci až tří různých registračních značek pro případ, že řidič používá více vozidel nebo plánuje výměnu vozidla.

Ceny a druhy časových kupónů

Elektronická dálniční známka v České republice nahradila v roce 2021 tradiční papírové kupóny a přinesla řadu změn v systému zpoplatnění dálnic. Řidiči mají na výběr ze tří základních časových variant - roční, třicetidenní a desetidenní elektronickou známku. Roční elektronická dálniční známka je platná po dobu 365 dní od zvoleného data počátku platnosti a její cena činí 1500 Kč. Tato varianta je nejvýhodnější pro řidiče, kteří pravidelně využívají české dálnice.

Třicetidenní elektronická známka stojí 440 Kč a je ideální volbou pro ty, kteří potřebují využívat dálnice po kratší období, například během dovolené nebo služební cesty. Nejkratší variantou je desetidenní elektronická známka za 310 Kč, která je vhodná především pro turisty nebo krátkodobé návštěvníky České republiky.

Pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan (CNG/LNG) platí zvýhodněná sazba, která činí polovinu běžné ceny. Majitelé těchto ekologických vozidel tak zaplatí za roční známku 750 Kč, za třicetidenní 220 Kč a za desetidenní 155 Kč. Elektrická a vodíková vozidla jsou od poplatku zcela osvobozena, stejně jako vozidla přepravující těžce zdravotně postižené osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P.

Časové kupóny lze zakoupit několika způsoby - prostřednictvím oficiálního e-shopu edalnice.cz, na pobočkách České pošty, v samoobslužných kioscích nebo na čerpacích stanicích. Při nákupu je nutné zadat registrační značku vozidla, zemi registrace, typ vozidla a počátek platnosti známky. Systém umožňuje také změnu počátku platnosti známky, pokud ještě nezačala, a v případě potřeby lze provést i změnu registrační značky vozidla.

Pro podnikatele a firmy s větším vozovým parkem existuje možnost hromadného nákupu známek s možností správy více vozidel najednou. Důležité je také vědět, že elektronická dálniční známka je vázána na registrační značku vozidla, nikoli na jeho majitele. V případě prodeje vozidla tedy známka zůstává platná pro dané vozidlo.

Při jízdě po zpoplatněných úsecích bez platné elektronické dálniční známky hrozí řidičům pokuta až do výše 20 000 Kč. Kontrola platnosti známek probíhá automaticky pomocí kamerového systému, který je napojen na centrální evidenci. Systém umožňuje také ověření platnosti známky online pomocí zadání registrační značky vozidla, což je užitečné zejména pro kontrolu před cestou nebo při koupi ojetého vozidla.

Kde a jak zakoupit elektronickou známku

Elektronickou dálniční známku pro české silnice lze v současnosti pořídit několika způsoby, přičemž nejpohodlnější je nákup přímo přes oficiální edalnice.cz portál. Tento státem provozovaný web nabízí kompletní služby včetně možnosti platby kartou, bankovním převodem či různými digitálními peněženkami. Při nákupu je nutné zadat registrační značku vozidla a další údaje, jako je země původu vozidla a emisní třída.

czech highway vignette

Alternativní možností je zakoupení známky na pobočkách České pošty, kde vám s celým procesem pomohou vyškolení pracovníci. Tato varianta je vhodná zejména pro starší občany nebo ty, kteří preferují osobní kontakt. Na poště lze platit jak hotově, tak kartou, a ihned dostanete potvrzení o zaplacení, které je vhodné si uschovat.

Elektronickou známku lze také pořídit na čerpacích stanicích EuroOil a vybraných prodejních místech SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury). Síť prodejních míst se neustále rozšiřuje, aby byl nákup co nejdostupnější pro všechny řidiče. V příhraničních oblastech jsou k dispozici speciální prodejní kiosky, které slouží především zahraničním řidičům.

Při nákupu je důležité správně zadat všechny požadované údaje, zejména registrační značku vozidla. Jakákoliv chyba může způsobit neplatnost známky a následné problémy při kontrole. Systém umožňuje také předem naplánovat začátek platnosti známky, což je užitečné například při plánování budoucí cesty nebo dovolené.

Pro firemní zákazníky a správce vozových parků existuje možnost hromadného nákupu známek přes speciální podnikatelské rozhraní. Toto řešení významně zjednodušuje správu většího počtu vozidel a umožňuje přehlednou evidenci všech zakoupených známek.

V případě potřeby změny údajů nebo řešení problémů je k dispozici zákaznická podpora na infolince nebo prostřednictvím online chatu. Pracovníci podpory jsou schopni řešit většinu běžných situací, jako je změna registrační značky nebo data platnosti známky.

Elektronická dálniční známka je platná od okamžiku aktivace a její kontrola probíhá automaticky pomocí kamerového systému na dálnicích. Není tedy nutné mít u sebe žádnou fyzickou známku nebo potvrzení, stačí mít pouze správně zaplacenou elektronickou verzi. Systém je propojen s databází vozidel a kontrolními branami na dálnicích, což zajišťuje efektivní ověřování platnosti známek.

Pro zahraniční návštěvníky je k dispozici vícejazyčná verze nákupního portálu, která nabízí stejné možnosti jako česká verze. Platbu lze provést v různých měnách a systém automaticky přepočítá cenu podle aktuálního kurzu.

Kontrola platnosti pomocí registrační značky vozidla

Ověření platnosti elektronické dálniční známky prostřednictvím registrační značky vozidla představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak si řidiči mohou zkontrolovat, zda jejich vozidlo má aktivní oprávnění k užívání zpoplatněných komunikací. Tento systém byl zaveden společně s přechodem na elektronickou formu dálničních známek a významně zjednodušil celý proces kontroly.

Pro zjištění platnosti stačí navštívit oficiální webové stránky edalnice.cz, kde se nachází speciální sekce určená právě pro kontrolu. Do příslušného pole stačí zadat registrační značku vozidla (SPZ) a systém okamžitě zobrazí, zda je pro dané vozidlo zakoupena platná elektronická dálniční známka. Současně se zobrazí i doba její platnosti a typ zakoupené známky.

Kontrolní systém je propojen s centrální databází elektronických dálničních známek a poskytuje aktuální informace v reálném čase. To znamená, že pokud si řidič právě zakoupil elektronickou známku, její platnost se v systému projeví prakticky okamžitě. Stejně tak systém zobrazuje přesný čas začátku a konce platnosti známky, což je důležité zejména u krátkodobých desetidenních známek.

V případě, že řidič zjistí, že platnost jeho elektronické dálniční známky již vypršela nebo brzy vyprší, může přímo prostřednictvím stejného portálu zakoupit novou známku. Systém nabízí možnost notifikací, které mohou řidiče upozornit na blížící se konec platnosti, čímž předejdou případným nepříjemnostem spojeným s jízdou po zpoplatněných komunikacích bez platné známky.

Je důležité zmínit, že kontrola pomocí registrační značky je dostupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, což umožňuje řidičům ověřit platnost kdykoliv potřebují. Tento systém využívají nejen běžní řidiči, ale také firmy spravující větší vozové parky, které tak mohou efektivně kontrolovat platnost známek pro všechna svá vozidla.

Systém kontroly je navíc propojen s automatickými kontrolními branami na dálnicích, které pomocí kamerového systému snímají registrační značky projíždějících vozidel a ověřují platnost jejich elektronických známek. Pokud vozidlo nemá platnou známku, systém automaticky generuje oznámení o přestupku, které je následně řešeno příslušnými úřady. Proto je pravidelná kontrola platnosti pomocí registrační značky důležitým nástrojem, jak předejít případným pokutám, které mohou dosahovat významných částek.

V případě jakýchkoliv nejasností nebo technických problémů při kontrole platnosti je k dispozici zákaznická podpora, která může pomoci s ověřením platnosti známky i řešením případných nesrovnalostí. Tato služba je dostupná v českém i anglickém jazyce, což oceňují zejména zahraniční řidiči projíždějící přes území České republiky.

czech highway vignette

Úseky dálnic bez povinné dálniční známky

V České republice existuje několik úseků dálnic, kde řidiči nemusí mít platnou dálniční známku. Tyto výjimky jsou stanoveny zákonem a jejich hlavním účelem je usnadnit dopravu v okolí velkých měst a zajistit plynulý průjezd určitými oblastmi. Mezi nejvýznamnější úseky bez povinné dálniční známky patří části dálnice D1 v Praze a Brně. V hlavním městě se jedná konkrétně o úsek mezi Chodovem a Spořilovem, který slouží jako důležitá spojnice pro místní obyvatele a každodenní dojíždění.

Typ dálniční známky Platnost Cena (Kč)
Roční 365 dní 1500
Měsíční 30 dní 440
Desetidenní 10 dní 310

Na brněnském území je od dálničního poplatku osvobozena část dálnice D1 mezi exity 190 a 182, což výrazně ulehčuje místní dopravě a pendlerům. Další významnou výjimkou je úsek dálnice D0, tedy Pražský okruh, který je v celé své délce osvobozen od dálničního poplatku. Toto opatření bylo zavedeno především proto, aby se podpořilo využívání okruhu pro tranzitní dopravu a odlehčilo se tak centru Prahy.

V Ostravě je bez poplatku průjezd po dálnici D1 mezi Místeckou ulicí a Rudnou, což představuje důležitou tepnu pro místní dopravní infrastrukturu. Podobně je tomu i v Plzni, kde část dálnice D5 procházející městem nevyžaduje dálniční známku. Toto osvobození se vztahuje na úsek mezi exity 67 a 76.

Důležité je zmínit, že tyto výjimky platí celoročně a jsou jasně označeny dopravním značením. Řidiči by měli věnovat pozornost informačním tabulím, které označují začátek a konec úseku bez povinné dálniční známky. V případě nejasností je možné konzultovat aktuální mapu zpoplatněných úseků na webových stránkách Ministerstva dopravy nebo Ředitelství silnic a dálnic.

Systém výjimek z dálničního poplatku se průběžně aktualizuje v závislosti na dopravních potřebách a rozvoji infrastruktury. Například při otevření nových úseků dálnic může dojít k přehodnocení stávajících výjimek nebo k zavedení nových. Tato flexibilita umožňuje reagovat na měnící se dopravní situaci a potřeby obyvatel.

Pro řidiče je důležité si uvědomit, že osvobození od dálničního poplatku na určitých úsecích neznamená, že mohou ignorovat ostatní dopravní předpisy. Stále platí všechna běžná pravidla silničního provozu a rychlostní limity. Navíc je třeba mít na paměti, že pokud řidič plánuje využít i jiné části dálniční sítě mimo osvobozené úseky, musí si dálniční známku zakoupit. Porušení této povinnosti může vést k vysokým pokutám, které se pohybují v řádech tisíců korun.

Výjimky z placení dálničního poplatku

Od placení dálničního poplatku jsou v České republice osvobozena některá vozidla a jejich provozovatelé. Mezi základní výjimky patří vozidla vybavená zvláštním výstražným světlem podle zvláštního právního předpisu. Jedná se především o vozidla záchranné služby, hasičského záchranného sboru a policie. Tato vozidla musí být viditelně označena a používána v souladu s jejich určením.

Další významnou skupinou jsou vozidla přepravující těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P. Pro uplatnění této výjimky musí být vozidlo registrováno na držitele průkazu nebo jeho blízkou osobu. V případě přepravy těchto osob jiným vozidlem platí výjimka pouze po dobu jejich skutečné přepravy.

Osvobozena jsou také vozidla zabezpečující údržbu dálnic a silnic. Tato výjimka se vztahuje na vozidla správců komunikací, která provádějí údržbové práce, odstraňování následků dopravních nehod nebo živelných událostí. Stejně tak jsou od poplatku osvobozena vozidla správců komunikací při kontrolních jízdách zaměřených na stav dálnic a silnic.

Zvláštní kategorií jsou vozidla ozbrojených sil České republiky včetně vozidel Armády České republiky a vozidla ozbrojených sil jiných států, která jsou účastníky programu Partnerství pro mír. Tato vozidla musí být opatřena nápisem ARMED FORCES a registrační značkou začínající písmeny EL nebo KV.

Další výjimku tvoří vozidla celních orgánů označená nápisem CELNÍ SPRÁVA nebo vozidla Vězeňské služby označená nápisem Vězeňská služba. Od poplatku jsou osvobozena také vozidla přepravující válečné veterány, kteří jsou držiteli osvědčení podle zvláštního právního předpisu.

V případě mimořádných událostí jsou od poplatku osvobozena vozidla složek integrovaného záchranného systému při řešení krizových situací. Tato výjimka platí po dobu nezbytně nutnou k řešení dané situace. Osvobození se vztahuje také na vozidla přepravující humanitární pomoc, pokud je tato přeprava řádně doložena příslušným potvrzením.

Mezi další výjimky patří historická vozidla vybavená registrační značkou pro historická vozidla a průkazem historického vozidla. Důležitou výjimkou jsou také elektrická, vodíková a hybridní vozidla, která jsou šetrná k životnímu prostředí. Tato vozidla musí být řádně registrována a označena příslušnou registrační značkou začínající písmeny EL.

czech highway vignette

Pro všechny uvedené výjimky platí, že vozidlo musí být řádně označeno a dokumentace prokazující nárok na osvobození musí být ve vozidle k dispozici pro případnou kontrolu. V případě zneužití výjimky hrozí provozovateli vozidla vysoké pokuty.

Pokuty za jízdu bez platné známky

Jízda po českých dálnicích bez platné dálniční známky může řidiče přijít velmi draho. Kontroly dodržování povinnosti mít platnou elektronickou dálniční známku probíhají nepřetržitě pomocí kamerového systému a mobilních hlídek. Pokuta za jízdu bez platné dálniční známky se může vyšplhat až na 20 000 Kč, přičemž nejnižší sankce začínají na 1 500 Kč.

Systém kontroly je v České republice od roku 2021 plně elektronický a využívá síť kamer rozmístěných na dálnicích. Tyto kamery automaticky snímají registrační značky projíždějících vozidel a okamžitě ověřují, zda mají zaplacenou elektronickou dálniční známku. V případě zjištění vozidla bez platné známky systém automaticky generuje oznámení o přestupku, které je následně řešeno příslušným správním orgánem.

Výše pokuty se odvíjí od několika faktorů, především od závažnosti přestupku a případné recidivy. Při prvním porušení a uhrazení pokuty na místě může řidič dostat blokovou pokutu v rozmezí 1 500 až 5 000 Kč. Pokud je přestupek řešen ve správním řízení, může být sankce podstatně vyšší. Ve správním řízení hrozí pokuta od 5 000 do 20 000 Kč, a to zejména v případech opakovaného porušení nebo při odmítnutí spolupráce s kontrolními orgány.

Je důležité si uvědomit, že elektronický systém kontroly je velmi efektivní a úniky před placením jsou prakticky nemožné. Systém dokáže odhalit i případy, kdy řidič zakoupí známku se špatně zadanou registrační značkou nebo když se pokusí používat již neplatnou známku. Zvláště přísně jsou posuzovány případy úmyslného vyhýbání se platbě nebo pokusy o podvod.

Řidiči by také měli vědět, že dodatečné zakoupení známky po zjištění přestupku je sice možné, ale nezprošťuje je povinnosti uhradit uloženou pokutu. Systém eviduje přesný čas průjezdu vozidla po zpoplatněné komunikaci a porovnává jej s časem zakoupení známky. Dodatečné zakoupení známky může být bráno jako polehčující okolnost při stanovení výše pokuty, ale nemá vliv na samotnou existenci přestupku.

V případě zahraničních řidičů jsou pokuty vymáhány stejným způsobem jako u českých řidičů. Díky mezinárodní spolupráci a propojení databází je možné postihnout i zahraniční přestupce. Zahraniční řidiči mohou být vyzváni k úhradě kauce až do výše 50 000 Kč, pokud existuje důvodná obava, že se budou vyhýbat správnímu řízení.

Nejlepší prevencí před vysokými pokutami je samozřejmě včasné zakoupení elektronické dálniční známky a důsledná kontrola správnosti zadaných údajů. Řidiči by měli věnovat zvláštní pozornost správnému zadání registrační značky a výběru platnosti známky, protože i drobná chyba může vést k udělení pokuty.

Každý rok si kupuji dálniční známku, protože je to jako vstupenka do světa nekonečných možností na českých silnicích. Někdy si říkám, že je to nejdražší samolepka, kterou vlastním.

Radmila Procházková

Platnost známky v kalendářním roce

Elektronická dálniční známka platí v České republice po dobu zvoleného časového období, přičemž základním obdobím je jeden kalendářní rok. Roční dálniční známka je platná přesně 365 dní (v případě přestupného roku 366 dní) od zvoleného data počátku platnosti. Je důležité si uvědomit, že na rozdíl od dřívějších papírových známek již není platnost vázána na konkrétní kalendářní rok, ale běží od data, které si řidič sám zvolí při nákupu.

Systém elektronických dálničních známek umožňuje flexibilní začátek platnosti až 90 dní dopředu od data nákupu. To znamená, že si můžete koupit známku s předstihem a nastavit její platnost například na datum plánované cesty. Tato možnost je velmi praktická zejména pro ty, kteří plánují své cesty dopředu nebo chtějí darovat dálniční známku jako dárek.

Kromě roční známky existují i kratší časové varianty - třicetidenní a desetidenní. Tyto krátkodobé známky fungují na stejném principu jako roční známka, tedy jejich platnost začíná od zvoleného data. U třicetidenní známky je platnost přesně 30 kalendářních dní od počátku platnosti, zatímco desetidenní známka platí přesných 10 kalendářních dní.

Je zásadní věnovat pozornost správnému nastavení data platnosti, protože po zakoupení již není možné toto datum změnit. Systém elektronických známek automaticky kontroluje platnost pomocí kamerového systému, který snímá registrační značky vozidel. Pokud systém zaznamená vozidlo bez platné známky, hrozí řidiči pokuta až do výše 20 000 Kč.

V případě prodeje vozidla nebo jeho totální škody je možné požádat o převod zbývající platnosti známky na jiné vozidlo nebo o vrácení poměrné části ceny. Tato možnost je však podmíněna splněním určitých podmínek a musí být doložena příslušnými dokumenty. Elektronická známka je vázána na registrační značku vozidla, nikoli na osobu řidiče, což znamená, že vozidlo může řídit kdokoliv, pokud má platnou elektronickou známku.

czech highway vignette

Při plánování platnosti známky je vhodné vzít v úvahu i případné státní svátky a období dovolených, kdy bývá provoz na dálnicích intenzivnější. Systém také umožňuje kontrolu platnosti známky online, kde si může každý řidič ověřit, zda je jeho známka aktivní a kdy končí její platnost. Doporučuje se provést tuto kontrolu před každou delší cestou, aby se předešlo případným nepříjemnostem při kontrolách na dálnici.

Elektronický systém a mobilní aplikace edalnice

Elektronický systém dálničních známek, který byl v České republice zaveden v roce 2021, představuje moderní způsob správy a kontroly úhrady poplatků za využívání dálniční sítě. Systém edalnice plně nahradil dřívější papírové dálniční známky a přinesl řadu výhod jak pro řidiče, tak pro státní správu. Prostřednictvím webového portálu edalnice.cz nebo mobilní aplikace eDalnice mohou motoristé pohodlně zakoupit elektronickou dálniční známku z pohodlí domova či přímo na cestách.

Mobilní aplikace eDalnice, která je dostupná zdarma pro operační systémy Android a iOS, nabízí intuitivní rozhraní pro nákup, správu a kontrolu platnosti elektronických dálničních známek. Uživatelé mohou jednoduše zadat registrační značku vozidla, vybrat požadovanou délku platnosti známky a provést platbu pomocí platební karty nebo dalších podporovaných platebních metod. Systém automaticky kontroluje správnost zadaných údajů a poskytuje okamžité potvrzení o provedené transakci.

Významnou výhodou elektronického systému je možnost začátku platnosti známky v libovolný den, což u papírových známek nebylo možné. Řidiči tak mohou efektivněji plánovat své cesty a platit pouze za skutečně potřebné období. Systém také umožňuje správu více vozidel pod jedním účtem, což ocení zejména firmy s větším vozovým parkem nebo rodiny s více automobily.

V případě výměny čelního skla nebo registrační značky již není nutné kupovat novou známku, jako tomu bylo u papírového systému. Stačí pouze provést jednoduchou změnu v elektronickém systému. Další praktickou funkcí je možnost nastavení upozornění na blížící se konec platnosti známky, což pomáhá předcházet případným pokutám za jízdu bez platné známky.

Kontrola platnosti elektronických známek probíhá automaticky pomocí kamerového systému na dálnicích, který rozpoznává registrační značky projíždějících vozidel. Tento systém významně zefektivnil proces kontroly a snížil možnosti obcházení povinnosti platit za využívání dálnic. Policisté a celníci mají k dispozici mobilní čtečky, pomocí kterých mohou okamžitě ověřit platnost elektronické známky při běžných silničních kontrolách.

Pro zahraniční návštěvníky je systém dostupný v několika jazykových mutacích a nabízí stejně jednoduché ovládání jako pro tuzemské uživatele. Elektronický systém také umožňuje generování daňových dokladů a přehlednou evidenci všech zakoupených známek, což je praktické zejména pro podnikatele a firmy.

V případě technických problémů nebo dotazů mohou uživatelé využít non-stop zákaznickou podporu, která je k dispozici telefonicky i prostřednictvím online chatu. Systém také nabízí možnost vrácení poplatku v případě nevyužití známky, což musí být náležitě doloženo a zdůvodněno podle stanovených podmínek.

Využití výnosů z prodeje známek

Výnosy z prodeje dálničních známek v České republice představují významný zdroj financování dopravní infrastruktury. Většina těchto prostředků směřuje přímo do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který je následně využívá k různým účelům souvisejícím s výstavbou, modernizací a údržbou silniční sítě. V roce 2022 činily příjmy z prodeje dálničních známek přibližně 6,5 miliardy korun, což představuje významnou částku pro rozvoj české dopravní infrastruktury.

Největší část výnosů je využívána na údržbu a opravy stávající dálniční sítě. To zahrnuje pravidelné opravy vozovek, výměnu svodidel, modernizaci dopravního značení a údržbu dálničních mostů. Významná část prostředků je také investována do výstavby nových dálničních úseků, které jsou klíčové pro zlepšení dopravní dostupnosti v různých regionech České republiky. Část výnosů je věnována na modernizaci odpočívadel a zlepšování služeb pro řidiče, včetně budování moderních toalet, rozšiřování parkovacích míst a zkvalitňování občerstvovacích zařízení.

Důležitou oblastí, do které směřují prostředky z prodeje dálničních známek, je také zavádění moderních technologií pro správu a kontrolu dálniční sítě. To zahrnuje instalaci kamerových systémů, měřících zařízení pro kontrolu hmotnosti vozidel a modernizaci systémů pro elektronickou kontrolu úhrady dálničních poplatků. Tyto technologie přispívají k efektivnějšímu výběru poplatků a lepšímu dohledu nad dodržováním pravidel silničního provozu.

Část výnosů je také využívána na financování ekologických opatření podél dálnic. Jedná se například o výstavbu protihlukových stěn, vytváření biokoridorů pro volně žijící zvířata a realizaci opatření pro zadržování dešťové vody. Tyto projekty pomáhají minimalizovat negativní dopady dálniční dopravy na životní prostředí a okolní obyvatelstvo.

czech highway vignette

V neposlední řadě jsou prostředky z prodeje dálničních známek využívány na přípravu projektové dokumentace pro budoucí dopravní stavby a na výkup pozemků potřebných pro rozšiřování dálniční sítě. Část financí je také určena na spolufinancování projektů podpořených z fondů Evropské unie, což umožňuje realizovat rozsáhlejší investiční akce.

Systém využití výnosů z prodeje dálničních známek je nastaven tak, aby zajistil transparentní a účelné využití vybraných prostředků. SFDI pravidelně zveřejňuje informace o způsobu využití těchto financí a jejich přínosu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Díky tomu mohou občané sledovat, jak jsou jejich peníze investovány do zlepšování kvality českých dálnic a souvisejících služeb. Tento systém tak přispívá k postupnému zkvalitňování dálniční sítě v České republice a zvyšování komfortu pro všechny účastníky silničního provozu.

Publikováno: 23. 06. 2025

Kategorie: doprava